Kuidas valida ideaalne korter tudengile?

Posted on Posted in Blogi

Kuidas valida ideaalne korter tudengile?

Kätte on jõudnud suvi ning koolilõpetajate rõõmuhõiskeid on kuulda üle terve linna. Paljud neist lõpetajatest plaanivad jätkata oma haridusteed ülikoolis. Kuna ülikoolid on kogunenud suurematesse linnadesse, siis tuleb abituriendil suunduda õpinguteks võõrasse linna. Kuna teises linnas elamiseks on vaja elupaika ning kõik soovijad ühikasse ei mahu, siis peavad sisseastujad võtma vastu otsuse kas ja milline korter osta või üürida oma lapsele tudengieaks. Kuid milline võiks olla see ideaalne korter tudengile?

Kas valida uusarendus või vanem korter?

Uuemate ja vanemate korterite ehituskvaliteet erineb väga suurel määral ning samamoodi erinevad ka korterite hinnad. Kui Tartu linnas oleva uue 2-toalise eest peaks olema valmis selleks, et välja peaks käima umbes 80-100 tuhat eurot, siis sarnase suurusega korteri saab vanemas majas soetada juba 50-60 tuhande eest.  Tallinnas peaks sarnase korteri ostul arvestama aga tunduvalt suurema eelarvega, sest keskmine korteri hind on seal 80-90 tuhat euro ning uute korterite hinnad jäävad vahemikku 110-120K.

Seisukord

Uus korter: Kui tudengile on oluline, et tudeng  elaks nooruslikus keskkonnas ning uuemas, hea planeeringu ja mõistlike küttekuludega korteris, siis tasub kindlasti valida koduks uusarendus. Kuna enamustel arendustel tehakse mõned aastad peale valmimist värskendusremont ning probleemide esinemisel likvideerib arendaja need tasuta ning mõistliku aja jooksul. Peale selle ei kaasne kommunaalarvetega suuri laenutagasimakseid või remondifondi ning värske tudeng saab elada suhteliselt muretult.  Auto olemasolul on seda alati võimalik parkida ning kõrgematele korrustele viib mõnus lift. Peale kooli lõppu on uuemat korterit lihtsam ka ära müüa või üürile anda.

Kasutatud korter: Juhul kui tudengile pole uus maja prioriteetne, siis soovitan kindlasti tõsiselt kaaluda ka  kasutatud korterit. Nii Tartus kui Tallinnas on suurem enamus kortereid  ehitatud vene ajal, kus ehituskvaliteet erines kohati väga suurel määral. Vanema korterit ostes tuleks “eriti renoveerimata maja juures”  uurida, kas majal on olemas ühistu ning kui aktiivne see on.  Kuigi paljud vanemad paneelmajad näevad välja samasugused võivad nad ökonoomsuse  poolest erineda päris palju. Sellepärast tasub alati maja alast infot uurida maja ühistu esimehe käest ning küsida korteri müüa käest ka reaalseid igakuiseid küttearveid.

Renoveerimine:  Kindlasti tasub uurida milliseid renoveerimistöid ja millal on nii korteris kui majas tehtud. Seda on eriti oluline uurida majade juures, mis on ehitatud  juba üle 30 aasta tagasi. Kõige olulisemad on juhtmestik ja torustik, ventilatsioon ja küttesüsteem, sest nende asjade uuendamine on maja ühistu otsus. Korteris sees tasuks sammuti uurida, kas elektrijuhtmestik, torustik on vahetatud ning ka vahetatud aknad on väga olulised. Need on vanemate majade põhiprobleemid ning kui need on lahendatud siis on kindlam, et lähiajal sellealaseid lisaprobleeme ei tule.  Edasi saab keskenduda renoveerimisile, mille maksumuseks tasuks arvestada 200-300€/m2, olevalt valitud materjalidest ning köögi ja vannitoa hinnast.

Lisad

Related image

Parkimine: Kui tudengile on oluline parkimisvõimaluse olemasolu, siis on teatud piirkonnad, kus peab väga põhjalikult uurima maja ühistult parkimiskorda. Selline probleem on tavaline just suurte vene ajal ehitatud kortermajade juures, kus ehitusaastatel ei osatud ette näha praegust parkimiskohtade vajadust. Tartus on  üks levinumaid piirkondi kus selliseid probleeme esineb Annelinna piirkond ning Tallinnas Mustamäe ja Lasnamäe piirkond. Kui majas pole seatud paika kindlat parkimiskorda ning parkimiskohad pole nummerdatud või mõnel muul moel tähistatud, siis võib juhtuda, et õhtul koju tulles seisab sinu parkimiskohal juba kellegi teise auto.

Image result for housewarming neighbours

Naabrid: Mõistlik oleks võimalusel valida maja, kus enamus korterites elavad inimesed püsivalt, mitte ainult  üürilised. Kuigi alguses võib tunduda, et see ei ole väga oluline, siis tasub alati meeles pidada, et üürnikud võivad vahetuda väga kiiresti ning kunagi ei tea, milline järgmine üürnik olla võib. Enne ostu tasub kindlasti uurida ka korteri projekti ning selgitada välja millised on korteris kandvad seinad. Kuna eriti vanemaid kortereid ehitatakse varem või hiljem ümber, siis oleks mõistlik ümberehitus võimalused juba enne ostu üle vaadata. Lisaks tagavad korralikud seinad heliisolatsiooni, sest kui sind ja sinu naabrit eraldab kõigest õhuke kipsi kiht, siis võid olla kindel, et saad naabrite tegevustest ja mõtetest väga kiirelt teada.

Asukoht

Piirkonnad:Kui tudengil autot pole, siis tasub piirkonda valida hoolikalt. Ideaalis ei tohiks kool, uus kodu ja kesklinn olla rohkem kui  10-15 min jalutuskäigu kaugusel tudengi korterist. Tudengina veedetakse palju vaba aega erinevatel üritustel ning  on hea, kui peale õhtust väljaskäimist ei peaks arvestama lisakuluga takso arve näol. Ka on hea, kui kool ei asuks teises linna otsas. Kui peaks juhtuma, et mõned tunnid jäävad ära, siis on hea kui üleliigset aega ei peaks veetma koolis passides vaid saab selleasemel minna koju sööma ja veidike puhata.

Suuremad ülikoolid Tartus asuvad kesklinnas (Tartu Ülikool) ning supilinnas (Maaülikool). Seega oleks mõistlik valida elukohaks vaksali, tähtvere, supilinn või ülejõe raadi poolne osa nt ujula tn võib kaaluda ka karlova piirkonda. Tallinnas tasuks sammuti valida sarnane raadius ning Tallinna Ülikool valides võiks vaadata kadrioru või sikupilli piirkonda. Tallinna tehnika kõrgkooli või Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli. Kindlasti on hea valik ka kesklinn, kuid seal peaks arvestama ka märgatavalt kõrgema hinnaklassiga.

Tudengile üürikorteri valimine

Üürikorterite vahel valimiseks tuleb teha märgatavalt vähem tööd, kuna  puuduvad pikaajalised kohustused ning soovi korral saab kodu ka kergelt vahetada. Kõige olulisemaks on ka üürikorteri otsingul  teha eeltööd ning selgitada välja millised on tudengi võimalused ja vajadused. Hea oleks välja mõelda vastused järgmistele küsimustele.

Kas korter peab olema möbleeritud?

Selles osas on valiku tegemine lihtne. Keeruliseks võib möbleeritud korteri leidmine muutuda siis, kui soovitakse kaasa võtta ka koduloom, kuna enamus korteriomanike ei soovi tegeleda probleemidega, mis võivad kaasneda võõraste koduloomadega.

Millise küttelahendusega?

  • Ahiküte: Kui soov on küttekuludelt säästa, siis on üks soodsaimaid küttelahendusi ahiküte, kuid selle valikul tuleb arvestada, et ahju kütmine ja puude toomine saab igapäevakohustuseks. Seda eriti talvekuudel, kus korteris sooja hoidmiseks tuleb mõnda ahju kütta isegi mitu korda.
  • Elektriküte: Elektrikütet (radiaatorid,õhksoojuspump) on levinud küttelahendused eriti puitmajades, mida tihti kasutatakse kombineeritult ahiküttega. Nende lahenduse koosmõjul on küll igakuised arved veidi suuremad, kuid samas on korteris elu palju mugavam ning lihtsam.
  • Keskküte: Keskküte on kõige lihtsam ning enamasti ka kulukaim lahendus. Toas on alati kontrollitud temperatuur, kuid olenevalt maja seisukorrast võivad majas olevate korterite  temperatuurid erineda mitme kraadi võrra.  Sellepärast on sellise küttelahenduse juures eriti oluline tutvuda eelnevate kuude küttearvetega ning maja seisukorraga. Renoveeritud ja uuemates kortermajades võivad korteris olevad radiaatorid olla reguleeritavad vastavalt soovile. Sellistel korteritel on küttekulud tavaliselt märgatavalt soodsamad, kuna maksma peab ainult oma korteri soojakulu eest, mitte maja üldist küttekulu, mis on korterite vahel, ruutmeetreid arvestades, ära jaotatud.

Kas oluline on rohkem hind või asukoht?

Mida väiksem on korter ning mida lähemal korter kesklinnale, seda suurem on ruutmeetri pealt küsitav hind. Sellepärast võib renoveerimata korteri hind kesklinnas olla sama kõrge, kui renoveeritud ja sisustatud korteri hind, mis asub kesklinnast  10-15 min jalutuskäigu kaugusel. Tallinnas jääb keskmine üüri hind kesklinnas ja selle lähipiirkonnas  10-12€/m2 juurde. Tartus on ruutmeetri hinnad mõned eurod madalamad ning keskmine üürikorteri hind jääb kesklinnas ja selle lähistel 7-9€/m2 juurde.  Keskmised üürisummad jäävad Tartus 250-350€ ning Tallinnas 400-500€ vahele.  Korteri üürimisel on oluline arvestada kogukulu, ehk üürisummale tuleks liita, püsikulud, keskmine kütte- ja elektrikulu. Ainult läbi sellise arvutuse saab reaalse ülevaate sellest, kui suurt investeeringut üürikorteris elamine tegelikult nõuab.

Mida tähele panna korteri üürimisel?

Image result for lightbulb

 

Kindlasti tuleb korteri üürimisel vaadata üle ka vormistatud leping ning veenduda selles, et lisatud ei ole kahtlusi tekitavaid viiviseid ega lisatasusid ning veendunud, et kõik lepinguga kaasnevad õigused ja kohustused on Teile arusaadavad. Üürileandja võib kõrvalkuludena küsida ainult neid kulusid, mis on otseselt seotud eluruumi kasutamisega. Lepingus peaks täpselt määratletud olema, missugused kulutused jäävad üürniku kanda. Näiteks ei tohi üürile andja üürnikult nõuda lisaks kommunaalkuludele ka korteri remondifondi tasumist, vaid  seda peaks tasuma korteri omanik ise.  Ka ei tohi üürile andja nõuda üürnikult ettemaksu rohkem, kui kolme kuu üürisumma ulatuses, kui ta seda teeb on üürnikul on õigus selle maksmisest keelduda.

 

Kas tudengile korteri otsimisel tasub küsida abi maaklerilt?

Kui inimesel on soov kodu vahetada, kuid tal ei ole aega kodu otsimisega ise tegeleda  või ei leia ta lihtsalt sobivat kodu portaalidest, siis tasub kindlasti pöörduda mõne usaldusväärse maakleri poole.Image result for real estate agent keys

Maakler tegeleb iga päevaselt kinnisvaraga ning sellepärast saab ta anda huvilistele väga hea ülevaate piirkonna eripäradest ja võimalustest, mida võõras linnas olev tudeng võib-olla isegi arvestada ei oska. Tihti on neil ka mitmeid objekte, mida omanikud ühel või teisel põhjusel avalikult portaalides kuulutada ei soovi ning enamasti on nende “letialuste” pakkumiste seas ka päris mõistlike hindadega kodusid.

Usun, et maaklerit võib võrrelda advokaadiga, kes on oma ala professionaal ja kontrollib kogu protsessi, veendub selles, et tema kliendi huvid oleksid kaitstud ning kaupleb just oma kliendile parimad tingimused. Maakleriteenuse kasutamisel pole mõtet karta suurt kulu maakleritasu näol, sest ostjale (tudengile) on maakleri teenuse kasutamine enamasti tasuta.  Seda sellepärast, et maakler oma tasu kodu omaniku  või kodu müügiga tegeleva maakleriga juba eelnevalt kokku leppinud. Maaklerid teevad koostööd ka pankadega, kust ostjal on laenu taotlemisel võimalik saada tänu maaklerile päris suuri soodustusi. Seega ei lihtsusta maakler ainult tehingu protsessi mõlema osapoole jaoks, vaid võib säästa oma kliendile selle protsessi juures sadu või isegi tuhandeid eurosid. Võta maakleriga ühendust siit!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.